Klinový remeň

Tomirtech 5 Klinový remeň
Klinové remene sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých pohonných systémov, ktoré zabezpečujú spoľahlivý prenos výkonu a pohon v rôznych priemyselných odvetviach. Ich všestrannosť a spoľahlivosť ich robia neoceniteľným nástrojom pre efektívny a bezproblémový chod strojov a zariadení.

Klinový remeň: Všestranný produkt pre spoľahlivý prenos výkonu

 

Úvod do klinových remeňov

Klinové remene sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých pohonných systémov, ktoré zabezpečujú spoľahlivý prenos výkonu a pohon v rôznych priemyselných odvetviach. Ich všestrannosť a spoľahlivosť ich robia neoceniteľným nástrojom pre efektívny a bezproblémový chod strojov a zariadení. V tomto článku sa pozrieme na dôležité aspekty klinových remeňov, typológiu a ich úlohu v prenose výkonu.

 

Čo je klinový remeň?

Klinový remeň je mechanický systém, ktorý sa skladá z pásu v tvare klinu, ktorý sa otáča okolo hnacieho a poháňaného kolesa. Jeho tvar klinu umožňuje lepšie prispôsobenie sa tvaru klinových žliabkov na remeniciach a zabezpečuje tak spoľahlivý prenos výkonu.

 

Funkcia klinových remeňov

Hlavnou úlohou klinových remeňov je preniesť hnací výkon z hnacieho kolesa na poháňaný komponent. Tieto remene majú vynikajúce vlastnosti, ktoré zahŕňajú vysokú účinnosť, spoľahlivosť, tichý chod a odolnosť voči opotrebeniu. Sú navrhnuté tak, aby zvládali rôzne zaťaženia a otáčky a mali dlhú životnosť.

 

Vlastnosti klinových remeňov

 1. Výkon a účinnosť: Klinové remene sú navrhnuté tak, aby mohli prenášať vysoké množstvo výkonu pri minimálnych stratách. Ich konštrukcia umožňuje efektívny prenos energie z hnacej jednotky na hnacie zariadenie. Vďaka tejto schopnosti klinové remene zabezpečujú spoľahlivý pohon bez straty výkonu.

Príklad: V priemyselnej výrobe môže klinový remeň poháňať prevodovku, ktorá prenáša výkon z motora na rôzne pracovné stroje. Vďaka svojej účinnosti a spoľahlivosti umožňuje neprerušený chod výrobného procesu a minimalizuje straty energie.

 1. Flexibilita a jednoduchosť inštalácie: Klinové remene sú flexibilné a môžu sa prispôsobiť rôznym rozmerom a tvarom hnacích a hnacích zariadení. Ich inštalácia je jednoduchá a vyžaduje minimálne úsilie. Okrem toho poskytujú možnosť rýchleho a jednoduchého nastavenia napätia, čo je dôležité pre optimálny prenos výkonu.

Príklad: V domácnosti môže byť rebrovaný remeň použitý na pohon práčky. Jednoduchá inštalácia a flexibilita remeňa umožňujú pripojenie k motoru a bubnu práčky bez zložitých úprav. To zaručuje spoľahlivý a efektívny pohon pre bežné domáce použitie.

 1. Odolnosť voči znečisteniu a opotrebeniu: Klinové remene sú navrhnuté tak, aby odolali rôznym pracovným podmienkam a znečisteniu. Ich povrchové vrstvy a materiály sú podmienene odolné voči olejom, mastnotám, prachu a iným nečistotám. Táto odolnosť zabezpečuje ich dlhšiu životnosť a spoľahlivý výkon aj v náročných prostrediach.

Príklad: V poľnohospodárstve môže byť klinový remeň použitý na pohon kombajnu. V tomto prostredí je vystavený rôznym znečisteniam, ako sú prach, pôda, oleje a ďalšie nečistoty. Odolnosť klinového remeňa voči týmto faktorom zabezpečuje spoľahlivý chod kombajnu aj počas dlhej dobe prevádzky.

 

Typy klinových remeňov:

Existuje niekoľko typových zaradení klinových remeňov ako sú:  „rezané“ klinové remene,  obaľované klinové remene, klasické a úzke klinové remene.

 1. Obaľované klinové remene:

 • Obaľované remene majú ochrannú vrstvu na povrchu, ktorá ich chráni pred poškriabaním a znečistením.
 • Sú vyrobené z kvalitného materiálu, ktorý zvyšuje ich odolnosť a životnosť.
 • Obaľované remene sa často používajú v prostrediach so zvýšeným rizikom poškodenia alebo kontaminácie, ako sú priemyselné závody, stavebné miesta a podobne.
 • Ich hlavnou výhodou je ochrana pred vonkajšími vplyvmi a predlžovanie životnosti remeňa.
 1. Klasické  obaľované klinové remene sú základnými typmi profilov, ktoré boli vyvinuté pre prevod ťažnej sily. Sú všestranné a ekonomické profily určené pre široké použitie. Remene sú ideálne pre staršie alebo tradičné aplikácie s bežnými nárokmi na prenos výkonu. Odporúčame však novšie konštrukcie vybaviť remeňmi úzkych profilov alebo rezanými remeňmi, ktoré prinášajú výrazné zlepšenie výkonu a spoľahlivosti.

Profily: Z/10, A/13, B/17, 20, C/22, 25, D/32, 38, E/40, 50

 1. Úzke (ISO) obaľované klinové remene sú moderným a výkonnejším typom profilu. Vyrábané profily SPZ, SPA, SPB a SPC sú konštrukčne podobné a nahradzujú klasické profily Z/10, A/13, B/17 a C/22. Jednotlivé prierezy sú navzájom vymeniteľné bez potreby výmeny remeníc. Úzky profil dokáže preniesť až o 100% väčší výkon v porovnaní s klasickým profilom.

Profily: SPZ, SPA, SPB, SPC

 1. Úzke (RMA) obaľované klinové remene podľa U.S.Standard RMA/MPTA sú plne ekvivalentné úzkym obaľovaným profilom podľa normy ISO. Tieto profily predstavujú vysokovýkonné remene, ktoré sú určené pre kompaktné, silno zaťažené a reverzné pohony. S týmito remeňmi dosiahnete výrazné zlepšenie výkonu a spoľahlivosti vo vašich aplikáciách. Profily 3V a 5V sú dodávané ako štandard a nahradzujú ekvivalentné profily SPZ a SPB podľa normy ISO.

Profily: 3V, 5V a 8V

 1. Rezané klinové remene:

 • Rezané remene sú vyrábané z jedného rukávu a neskôr rezané na požadovanú dĺžku. Na rozdiel od obaľovaných klinových remeňov nie sú opláštené tkaninou.
 • Tieto remene sa používajú v prípadoch, keď je potrebné presne prispôsobiť dĺžku remeňa konkrétnej aplikácii.
 • Majú vynikajúcu flexibilitu a umožňujú presné nastavenie dĺžky pre optimálny prenos výkonu.
 • Rezané remene sa najčastejšie používajú v prípade, keď je potrebné individuálne prispôsobiť remeň pre konkrétny stroj alebo zariadenie.
 1. Klasické rezané klinové remene využívajúce revolučné technológie rezania a brúsenia hrán úspešne nahradzujú obaľované remene. Klasický rezaný profil je ideálnou alternatívou klasického obaľovaného profilu, umožňujúc zvýšiť životnosť remeňa a prenášaný výkon. V prípade nových a extrémne zaťažených pohonov je najvhodnejšie použiť rezaný úzky profil. Tieto moderné výrobné technológie poskytujú vysokú kvalitu a presnosť, čo zaručuje spoľahlivý a výkonný prevod sily vo vašich aplikáciách.

Profily: X5, X6, X8, ZX, AX, BX, X20, CX

 1. Úzke (ISO) rezané klinové remene využívajúce revolučné technológie rezania a brúsenia hrán úspešne nahradzujú obaľované remene. Rezaný úzky profil je momentálne najvýkonnejším typom klinových remeňov na trhu. Je ideálny pre použitie v nových konštrukciách pohonov alebo ako náhrada menej výkonných remeňov v prípade potreby zvýšenia prenášaného výkonu alebo riešenia problémov s trvanlivosťou remeňov. Medzi príklady tohto typu remeňov patria XPZ, XPA, XPB a XPC. Tieto moderné technológie výroby poskytujú vysokú spoľahlivosť, odolnosť a efektívnosť, čo zaručuje optimálny prevod sily vo vašich aplikáciách.

Profily: XPZ, XPA, XPB, XPC

Najvýkonnejší remeň na trhu: CONTI®V FO PIONEER

 • Materiál EPDM zabezpečuje vynikajúce výkonnostné vlastnosti
 • Vylepšený teplotný rozsah od -40°C do +130°C umožňuje použitie v širokom spektre prostredí
 • Zaradený do PAH kategórie 2 podľa „2014 AfPS GS: 01 PAK“
 • Zvýšená životnosť vďaka zmesi s vyššou odolnosťou voči opotrebovaniu
 • Nevyžaduje žiadnu údržbu, čo znižuje náklady na prevádzku
 • Poskytuje o 5,5 % vyšší výkon v porovnaní s prvou generáciou
 • Veľmi dobrá flexibilita vďaka lisovaným zubom
 • Zlepšená plynulosť prevádzky zvyšuje efektivitu
 • Voľne párovateľný L=L
 • Antistatický, t.j. elektricky vodivý podľa ISO 1813
 • Podmienená odolnosť voči olejom
 • Vhodný pre použitie v tropických podmienkach
 • Odolný voči prašnému prostrediu, čo zvyšuje spoľahlivosť

CONTI®V FO PIONEER PROFILY:

 1. XPZ
 2. XPA
 3. XPB
 4. XPC
 1. Úzke (RMA) rezané klinové remene podľa normy U.S.Standard RMA/MPTA sú ekvivalentné s úzkymi obaľovanými profilmi podľa normy ISO. Sú to vysokovýkonné remene určené pre kompaktné, záťažové a reverzné pohony. Štandardne dodávame profily 3VX a 5VX a nahradzujeme ich ekvivalentnými profilmi XPZ a XPB podľa normy ISO. Tieto rezané úzke profily poskytujú vynikajúcu spoľahlivosť a výkon, čo je ideálne pre náročné aplikácie, kde je potrebné dosiahnuť vysoké prenosové výkony a zároveň zachovať kompaktnosť a efektívnosť.

Profily: 3VX, 5VX

 1. FHP (RMA) (Fractional Horsepower) rezané klinové remene sú určené pre ľahké pohony, najčastejšie s výkonom do 1 HP. Tieto profily sa vyznačujú veľmi dobrou dĺžkovou stabilitou, sú antistatické a odolné voči oleju. Sú ideálne pre aplikácie s vonkajším napínačom. Používajú sa najmä v robotických systémoch a domácich spotrebičoch, ako sú napríklad práčky. Profily FHP poskytujú spoľahlivý a efektívny prenos výkonu v týchto aplikáciách a zabezpečujú ich spoľahlivú prevádzku.

Profily: 3L, 4L, 5L

 1. Automobilové rezané klinové remene s rovnakou technológiu výroby rezaním a brúsením bokov ako pri výrobe priemyselných rezaných remeňov. Konštrukcia týchto remeňov je optimalizovaná pre dlhodobé používanie v spaľovacích motoroch. Pružnosť a odolnosť týchto remeňov umožňuje ich efektívne fungovanie v náročných podmienkach prevádzky. Profily AVX sú navrhnuté tak, aby nahradili predchádzajúce obaľované remene úzkeho profilu. Ich nominálne dĺžky sú uvádzané v La a slúžia na jednoduchú a presnú inštaláciu. Tieto remene poskytujú spoľahlivý prenos výkonu a sú vhodné pre použitie v rôznych aplikáciách, vrátane spaľovacích motorov, kde je dôležitá vysoká odolnosť a spoľahlivosť.

Profily: AVX10, AVX 11,9, AVX13, AVP13

 1. Špeciálne klinové remene:

  1. Polyuretánové 60“ špeciálne klinové remene sú určené pre vysokootáčkové stroje a náradie, ako napríklad obrábacie stroje, zdravotnícke zariadenia, textilné stroje a ručné náradie. Sú charakterizované uhľom bokov 60°, čo zabezpečuje dobré rozloženie ťahu a to aj v malom priestore a pri veľkých obvodových rýchlostiach.. Horná vrstva klinového remeňa je vybavená prekríženými rebrovými drážkami, čo zaisťuje lepšiu stabilitu v remeniciach a zlepšuje prevod výkonu. Tieto klinové remene sú vhodné pre náročné aplikácie, kde je potrebná spoľahlivá prevádzka pri vysokých otáčkach a zároveň potrebná odolnosť voči opotrebeniu či ozónu.

Profily: 3M, 5M, 7M, 11M

Zhrnutie klinových remeňoch

Klinové remene sú kľúčovým prvkom pri prenose výkonu v rôznych aplikáciách. S ich flexibilitou, spoľahlivosťou a nízkou údržbou predstavujú skvelú voľbu pre stroje a zariadenia.

Pri výbere klinového remeňa je dôležité zohľadniť rôzne faktory ako sú: zaťaženie, otáčky, typ aplikácie, priestorové obmedzenia, vybrať správny profil a veľkosť pre konkrétnu aplikáciu. Dôkladný výber a správna údržba klinového remeňa zabezpečia spoľahlivý a efektívny chod zariadení..

V spoločnosti Tomirtech sme hrdí na to, že sme autorizovaným distribútorom klinových remeňov od značiek Contitech a Rubena, ktoré sú známe svojou kvalitou a spoľahlivosťou. Sme presvedčení, že naše klinové remene sú ideálnym riešením pre Vaše stroje a pohonné systémy. Nech je vaša potreba akákoľvek, Tomirtech je tu, aby vám poskytol spoľahlivé pohonové riešenia pre váš úspech.

PRODUKTOVÝ MANAŽÉR (Prenos sily - reťaze, remene, technické plasty)

Kontaktný formulár

Máte otázku? Opýtajte sa nás!

  Kontaktný formulár

  Máte otázku? Opýtajte sa nás!

   NOVINKY